Saturday, May 12, 2007

Nje bisede e vitit 2000/K.Shkodani dhe Lady Diane-35

Personazhet:
Diane 35-1:
Kol Shkodrani: Lady Di
__________________________________

D: me vjen keq qe te kujtova mjegullen se ne moshen tende
domosdo te dhembin kellqet ne kohe te keqe.
K: Jo Lady, jo gjithmone me dhembin- por ama kur me dhembin,
me dhembin ne vend te keq. Halli mos te zente!

D: Me vjen me shume keq per endrrat qe shikon me sy hapur,
K: Eshte shenj vitaliteti.Shoh endrra te bukura.Me pelqejne.

D:..babush. E verteta eshte shpesh e dhimbshme por e
domosdoshme per te mos perjetesuar dhimbjen.
Une do jem krah teje
K: Jam i lumtur nga prania jote. Por te lutem mos ik shpejt.

D: qe ti ta kalosh edhe kete zhgenjim pa shume deme, dmth
te mos perfundosh ne vegjetacion komplet.
K: shpresoj se ndihma jote efektive do te kete aftesi kurative
cudiberese.

D: Ok, po e filloj nga e para. Tek mesazhi im "B Instinct
III", nuk te kerkoja asnje te dhene mbi anatomine tende,
K: Jam shulak dhe shume i forte fizikisht,rezistent, me ftyre
te pllocte dhe femrat ( mos u bej xheloze) me simpatizojne shume.
madje nje amerikane ma tha hapur se je njeri i fuqishen dhe
energjik por une i u shmanga flirtit te afruar me shume takt,
sepse dua te marr citizenin...

D: ... as mbi gjendjen e kellqeve te tua ne kete moment.

K: Ju siguroj se ne kete moment kellqet i kam ne forme
shume te mire sportive. Kam ble dhe vegla gjimnastike dhe
ushtrohen ne bodrum. Mund te dergoj nje movi exercise.

D: Mos te te vije turp...
K: Jo turp nga grate 30 e lart nuk kam- Dhjet vjet jashte
shtetit u emancipova fare. Kur them fare, FARE...

D: May I continue now?
K: Patjeter ky lloj dialogu triangle french-english-albanian
eshte per tu patur zili. Continue my Baby!)

D: Mesazhin tim une ia dergoja alb.-club, jo ty
personalisht.
K: mund t'ja coje edhe Bill Jeferson Clintonit sepse
inboxet i mban nate e dite te hapura. Pune pa qeder.

D: Ti pse kacavirresh ne inbox-in tim,
K: Jam kurioz. Edhe i vogel gjithmone jam kacavjerur
megjithese nje here rash nga fiku paq. Pastaj pse shqetesohesh?
Nuk te erdha per kafe. Por edhe sikur per kafe te kisha ardhur
nuk ka pse te ma perplasesh deren te hunda.As etika e as
romantike nuk e pranon kete absurd, d.m.th ta lesh
Kolen pa hunde...mendo sa keq do te tingllonte nje pasaporte
amerikane me nje njeri pa hund... A e ke lexuar tregimin e
shkelqyer te Gogolit "Hunda".Eshte tragjike humbja e hundes
sepse ne disa raste eshte pasqyra e shpirtit.

D: ... qingj i perendise?
K: Kola qengj? Bah!!! E ke gabim. Dash po. Dash me thuaj
se me vjen mire.

D: Mos e bej me,
K: Nuk e bej per shpirt te babes, nuk e bej!... ose perndryshe
Nuk e bej -thoshte Finley -Nuk e bej.
( varg poetik nga Robert Berns)

D: ..sic thote B. Adams
K: Tani u bera xheloz fare. Cfare ke ti ke kete Ben Adamasin?

D: Sa per ne alb-club, nxirri ujet!
K: Boll e bombardoj po nuk nxjerr uje fare.
Orange Joice nxjerr me bollek. Mendoj se fajin e ka Era.

D: Shkruaj e shkruaj pa pushim sepse realisht s'ka
Shqiperi pa burra si ti.
K: Mos i harro grade Lady - Burrat pa grate jane gjysme a vezes.
Apo nuk thoshte Dulla: Uniteti mund termetet!
Prandaj mos e ndaj Kolen prej femnushave...Please!

D: Ti prezanton mentalitetin baze mashkullor shqiptar
K: Neqofte se ti me zgjedh si model baze albanian mashkulloriteti
te alba-clubit( plasi nga zilia Paridi)do te isha i lumtur

D: "Jemi qe jemi e drita s'kemi..."
Si ia ben ne Boston xhaxha?
K: E shtyn xhaxhai, e shtyn...( me kujtove nje barcalete
shkodrane per nje plak qe e ngacmonin ca riosha ne tren).

D: Here pas here na e kujto qe je shkodran dhe
shkrimtar se, vete nuk mund ta gjejme se c'je me keto
tekste qe qendis.
K: Sic ti na kujton se je 35 dhe ke vetem 1, edhe une
u kujtoj njerezve se jam shkodran.E kam zgjedhur si
mbiemer ne Internet per respekt ndaj qyteti tim. Nuk e di
ku eshte e keqja dhe cfare ty te tundon?
Apo per te qene modern eshte me mire ta shkruaj Kol
Stradivari apo dicka tjeter euro-perendimore.
Ndersa per ta gjetur,... e di qe e gjen, sepse je kembengulese
ne arritjen e qellimit,( nje fare Vajze Kryenece e V. Pratolinit),
prandaj germo, Lady, germo...
Formulimit tuaj sofist une do ti shtoja, se per te mencurit
qe banojne ne Europe, amerikanet do te botojne revisten
"Dielli lind ne gjithmone ne Perendim"

gjithe te mira
diana

...e me te mirave
© Kola