Wednesday, February 12, 2014

ZOGU I BAJGËSZOGU I BAJGËS
 Bridhte nje zog grinjar dege me dege e kur ne fushe pa nje lope Hollandeze, ndaloi ne nje lendine,ju qep lopes duke u tallur me te...
- Ah moj lope budallaqe. Lodhe shume e ben qumesht per te tjeret. Cfare te duhet ty moj kokepoce mendjeloqe te besh qumesht per njerezine....
Lopa nje here u merzit e i tha:
- Po une nuk jam zog si ty te bej vetem glasa ne kokat e njerezve.

Zogu ne lendine qorrollepsej, ngalasej edhe prej ca zogjeve te tjere diku neper ferradriza.
Nisi te fryje ere. Rete e zune diellin. Zogu zgjati koken te shihte cfare po ndodhte ne qiell. Po ne qiell kishte dale fajkoi e krahet e tij i benin hije zogut qe grindej. E mjera lope, u dritherua tek shihte here grabitqarin ne qiell tek vinte rrotull dhe here zogun e vogel mendjelehte qe zgjatej e krekosej. Kur vuri re se fajkoi po ulej vertik, lopa ju afrua zogut dhe plluq i leshoi nje te pabere persiper. Skifteri kur e pa se ne vend te zogut tashme ishte vec nje kulac bajge ne lendine, qe kundemonte, mori te ngrihej serisht lart ne qiell. At bote Zogu mendjelehte, aty perposhte bajges se fresket, tha:

-   Ah moj lope budallaqe. Edhe kete me bere.... Dhjeramane!. 
Si e shau lopen, brofi perpjet e nxorri koken siper bajges. Fajkoi e vuri re levizjen dhe frrap e mbertheu te mjerin zog.
Lopa zemermire u perlot per zogun, ani pse ai e kishte share. Pastaj i hipi marazi e ju kthye atij qe ishte mberthyar nga kthetrat e Fajkoit: 

- Po te kam thene sa here mor miku im i vogel grinjar, te kam thene, po ti s'me degjove kurre... "Kush te do, te dhjet e...kur je i dhjere, mos e ngre koken", po ti s'me degjove e s'me degjove...".
Se mos vetem
mendjelehti Zogu i bajges nuk i degjon fjalet e miqeve. Ka dhe te tjere plot.
Perralla ne lesh e shendeti prej nesh.


© Kol Shkodrani
________________________________________________________________


RETORIKA I BIZONEVE TE POLITIKES SHQIPTARE